Fullrate: Mobilt bredbånd sidst på året

Fullrate bekræfter, at man vil leje sig ind på et eksisterende net for at kunne levere mobilt bredbånd i fjerde kvartal. Samtidig har selskabet fået garvede kræfter i bestyrelsen, der får det specifikke ansvar for at banke det nye forretningsområde op.

Den tidligere chef for TDC Mobil, Jørgen Bang-Jensen, er i dag trådt ind i bestyrelsen for bredbåndsselskabet Fullrate. Her får han til opgave at forestå udrulningen af selskabets mobile bredbåndsløsning, som Fullrate vil præsentere i slutningen af året.

Ifølge en længe ventet pressemeddelelse udsendt i dag har Fullrate nemlig aktuelle planer om at leje sig ind på et af de eksisterende 3G-net:

»Når vi lancerer mobilt bredbånd i fjerde kvartal af 2008 forventer vi, at mindst ti procent af vores kundebase vil være interesseret i den del også. Vi har endnu ikke valgt netværksleverandør og arbejder på at lancere et tilbud, der kommer til at supplere vores nuværende bredbåndsforretning,« siger direktør Stig Myken.

Jørgen Bang-Jensen har de sidste ti år boet og arbejdet i Østrig, hvor han har stået i spidsen for selskabet ONE, der har haft en fremtrædende rolle inden for mobiltelefoni og mobilt bredbånd i Østrig.

Fullrates bestyrelse består - udover den nytilkomne - af Asger Jensby, JMI Invest, Lars Andersen, Seed Capital, og Stig Myken.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere