Fullrate: Mobilt bredbånd sidst på året

Fullrate bekræfter, at man vil leje sig ind på et eksisterende net for at kunne levere mobilt bredbånd i fjerde kvartal. Samtidig har selskabet fået garvede kræfter i bestyrelsen, der får det specifikke ansvar for at banke det nye forretningsområde op.

Den tidligere chef for TDC Mobil, Jørgen Bang-Jensen, er i dag trådt ind i bestyrelsen for bredbåndsselskabet Fullrate. Her får han til opgave at forestå udrulningen af selskabets mobile bredbåndsløsning, som Fullrate vil præsentere i slutningen af året.

Ifølge en længe ventet pressemeddelelse udsendt i dag har Fullrate nemlig aktuelle planer om at leje sig ind på et af de eksisterende 3G-net:

»Når vi lancerer mobilt bredbånd i fjerde kvartal af 2008 forventer vi, at mindst ti procent af vores kundebase vil være interesseret i den del også. Vi har endnu ikke valgt netværksleverandør og arbejder på at lancere et tilbud, der kommer til at supplere vores nuværende bredbåndsforretning,« siger direktør Stig Myken.

Jørgen Bang-Jensen har de sidste ti år boet og arbejdet i Østrig, hvor han har stået i spidsen for selskabet ONE, der har haft en fremtrædende rolle inden for mobiltelefoni og mobilt bredbånd i Østrig.

Fullrates bestyrelse består - udover den nytilkomne - af Asger Jensby, JMI Invest, Lars Andersen, Seed Capital, og Stig Myken.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg