Hugo-opfinder satser på videotelefoni

Manden bag skærmtrolden Hugo, Ivan Sølvason, solgte sidste år sit ip-teleselskab til Debitel. Nu er han klar med en ny satsning på ip-baseret videotelefoni.

Ivan Sølvasons firma IPXTalk.com og den danske hardware-producent Sandberg melder sig nu i kampen om de danske ip-telefoni-kunder med en pakkeløsning, der kombinerer headsets og webcam med et prøveabonnement på ip-videotelefoni.

I Danmark er Ivan Sølvason bedst kendt som manden bag skærmtrolden Hugo, men han er også stifteren af ip-teleselskabet GoIP, der sidste år solgte sin teknologi og danske kunder til Debitel.

Nu starter han en ny satsning på videotelefoni over nettet. Når kunderne fremover køber et Sandberg headset, et NightCam eller Cybermic, får de samtidig en testkonto med 250 minutters taletid til 33 lande hos IPXTalk.com.

»For langt de fleste betyder et skift til vores ip-telefoni først og fremmest en markant lavere telefonregning. Derudover får brugerne adgang til et væld af ekstra avancerede services,« siger Ivan Sølvason.

Softwaretelefonen giver blandt andet mulighed for konferencekald med op til 10 deltagere, telefonsvarer og automatisk optagelse af samtaler. Men den centrale funktion er muligheden for at føre videosamtaler, hvis begge parter bruger et webcam.

Han fortæller at IPXTalk.com bliver bundlet sammen med over 50.000 produkter i løbet af 2006 der distribueres gennem 1.400 forhandlere landet over.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere