Verdens største elektronikmesse åbner i Berlin

I de kommende dage ventes 350.000 besøgende til verdens største messe for forbrugerelektronik i den tyske hovedstad Berlin.

Mobiltelefoner, fladskærme, digitale kameraer og dvd-afspillere er blot et lille udvalg af de produktkategorier, der er repræsenteret på "Internationale Funkausstellung" (IFA) i Berlin. Messen er åben for alle nysgerrige fra fredag og frem til onsdag i næste uge, men fagpublikum har allerede adgang fra i dag.

IFA'en ventes at tiltrække op mod 350.000 besøgende, hvilket er omtrent på niveau med den sidste udstilling i 2001. Antallet af udstillere er større end nogensinde før i messens 79-årige historie - 958 firmaer fra 36 forskellige lande viser produkter i messehallerne, som har et samlet areal på 160.000 kvm.

Til gengæld er messen lidt kortere end sidste gang - i stedet for ni publikumsdage har almindelige besøgende kun adgang i seks dage.

I 2001 var en tredjedel af de besøgende under 25 år - arrangørerne har reageret på denne trend med et nyt koncept, som i højere grad skal appelere til det unge publikum.

Den 29. august har messehallerne åbent langt ind i aftentimerne. IFA Night slukker kl. 22.45 med et festfyrværkeri fra radiotårnet på messeområdet i Berlin, som er verdens ældste.

Siden messens start er 1924 har det været tv og radio, som er stået i centrum - under den første IFA kunne publikum blandt andet beundre den første transistor-radio - men siden er fokus flyttet til de nye elektroniske medier.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems