Rapport: Ingen fortjeneste på spilkonsoller i år

Konsoludviklere kommer ikke til at tjene penge før i 2008, vurderer en rapport fra analysefirmaet Screen Digest.

En ny rapport vurderer, at konsol-producenter ikke kommer til at tjene penge i år, da nye konsoller først skal tiltrække nye kunder. Det kræver nye spil, og de er blevet dyre at udvikle.

Det kræver nemlig en del arbejde at udnytte mulighederne i den nye teknologi. Det har fået størrelsen på antallet af folk, der arbejder på et enkelt spil, til at vokse voldsomt.

Den udvikling påvirker indtægterne, og derfor ligger fokus i nye spil primært i fortsættelser til kendte titler eller spiludgaver af film, der er ret sikre projekter.

Rapporten fra analysefirmaet Screen Digest forudser udviklingen for den næste generation af spil frem til 2010. Den vurderer, at konsoludviklerne tidligst vil komme til at tjene penge i 2008, fordi det kræver investeringer i spil, der udnytter mulighederne i den nye hardware, før man kan tiltrække en tilstrækkelig stor kundebase.

Rapportens forfatter, Ed Barton, siger til BBC News, at mange udviklere vælger at udgive det samme spil til så mange platforme som muligt for at nå ud til så stor en brugergruppe, som man kan.

Microsoft gør dog en undtagelse, da de kompenserer udgivere for at udvikle spil eksklusivt til deres Xbox 360-konsol.

Sony følger en strategi om, at salget af PlayStation 3-konsoller afhænger af antallet af tilgængelige spil og deres kvalitet.

Nintendo fokuserer derimod på, at nytænkning i spil vil tiltrække kunder til deres konsol, Wii.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job