Dansk retssag om links til MP3-filer

Vestre Landsret i Viborg skal i den kommende tid tage stilling til, om det er ulovligt at linke til MP3-filer. To unge mænd er på anklagebænken. Det er den første sag af sin art i Danmark.

To unge mænd på 17 og 18 år er blevet sagsøgt for at have links til ulovlige MP3-filer på deres hjemmesider. KODA, NTB, Dansk Artistforbund, Dansk Musikerforbund og en række pladeselskaber kræver, at de to mænd hver skal betale en erstatning på cirka 100.000 kroner. Det skriver Jyllands-Posten.


Den 18-årige havde i begyndelsen af 1999 en hjemmeside med links til 381 forskellige MP3-filer. Linkene blev fjernet efter en henvendelse fra sagsøgernes advokat, men alligevel har sagsøgerne valgt at kræve erstatning af den unge mand.


Den 17-åriges sag er næsten identisk, skriver Jyllands-Posten. Han havde dog kun 65 links på hjemmesiden, hvoraf en del var melodier, som han selv havde komponeret.


- Jeg drømte ikke om, at det var forkert og ulovligt at henvise til musikfiler, for det var jo ikke mig, der havde kopieret musikken. Jeg undersøgte dog, om det var ulovligt, og jeg sendte oven i købet en e-mail til politiet. Jeg fik det svar, at det ikke var ulovligt, forklarede den 18-årige i retten i går.


(Kilde: Jyllands-Posten)

    Læses lige nu
      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      Sikkerhed | Aarhus C

      Identity Festival 2026 - Aarhus

      Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

      It-løsninger | Online

      Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

      Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

      Sikkerhed | København S

      Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

      Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

      Se alle vores events inden for it

      Navnenyt fra it-Danmark

      Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

      Susanne Sønderskov

      Sourcing IT

      Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Thomas Nakai

      Carlsberg

      Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Mark Michaelsen

      Aarhus Kommune

      Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse