BSA: Hårdere linie overfor pirater

Business Software Alliance, BSA, vil skærpe tonen over for virksomheder der benytter ulovlig software, melder organisationen.

For andet år i træk er piratkopieringen steget i Vesteuropa, og det er en torn i øjet på Business Software Alliance (BSA). Derfor har organisationen besluttet at køre en hårdere linie mod virksomheder, der benytter piratsoftware.

"Den stigende piratkopiering ligger efterhånden meget over softwareproducenternes tolerancetærskel. Ingen branche kan leve med, at 37 procent af omsætningen stjæles. Derfor vil BSA skærpe tonen overfor de virksomheder, der stadig føler, at de står hævet over loven," siger Niels Appel, der er formand for BSA i Danmark.

Det betyder blandt andet at BSA vil afsætte yderligere ressourcer til aktioner mod virksomheder, der ikke har orden i licenserne. I 2001 foretog BSA 6.500 bevissikringssager mod virksomheder i Vesteuropa. Samtidig arbejder BSA på at få EU-landene til at lave en fælles lovgivning mod piratsoftware, ligesom BSA vil have sat kampen mod piratkopiering højt på dagsordenen i EU.

BSA siger ligeledes at arbejdet med at spore pirater, der distribuerer ulovlig software via nettet, vil blive intensiveret kraftigt. BSA arbejder ifølge pressemeddelelsen på at udvikle en ny software, der kan spore piraterne.

Læs også:

  • Fire ud af ti programmer er piratkopier
  • Læses lige nu

      Annonceindlæg fra Comm2ig

      Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

      IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

      Navnenyt fra it-Danmark

      IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

      Henrik Thøgersen

      IT Confidence A/S

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

      Huy Duc Nguyen

      Norriq Danmark A/S

      Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job