Får 10 millioner til at opfinde sprog-sprog

Lektor ved Århus Universitet får 10 millioner kroner af Det Europæiske Forskningsråd til at 'opfinde' et programmeringssprog, der kan forstås på alle områder.

Det Europæiske Forskningsråd (ERC) har været i det gavmilde hjørne og uddelt ikke mindre end 300 bevillinger til unge forskere i Europa. Klaus Ostermann, lektor på Datalogisk Institut ved Århus Universitet, fik 10 millioner kroner til sit projekt 'ScalPL', (A Scalable Programming Language) der går ud på at "definere grundlaget for et nyt og stærkere programmeringssprog".

I stedet for at anvende forskellige sprog til forskellige domæner - HTML til websider, SQL til databaser osv. - er målet at definere et generelt sprog, der tillader programmører at udvikle domænespecifikke programmer.

»Målet er at designe et sprog til at designe sprog. Man har tidligere forsøgt at udvikle generelle programmeringssprog, men de har reelt ikke været stærke nok til at honorere de krav, domænespecifik programmering stiller. Vores mål er at definere et generelt sprog, der samtidig har de nødvendige abstraktionsmekanismer til de enkelte domæner«, uddyber Klaus Ostermann.

Ud af oprindeligt 9100 ansøgere, senere barberet ned til 559, fik 300 altså en bevilling. Ud af disse, var kun fire danske projekter. Men Klaus Ostermann så alligevel ansøgningsproceduren som ukompliceret:

»Man skulle blot indsende en ottesiders ansøgning indeholdende projektbeskrivelse, cv og titler på de vigtigste publikationer. Det er mit indtryk, at man i bedømmelsen kiggede meget på cv, publikationslisten og på hvor tit, ansøgeren er blevet citeret i de førende tidsskrifter«, forklarer den århusiansk forsker, der også mener, at ERC er gået meget målrettet efter ambitiøse grundforskningsprojekter.

Klaus Ostermann kommer fra Tyskland og arbejdede indtil ansættelsen på Århus Universitet i godt fire år på Darmstadt Universitet.

Pengene fra ERC skal bruges til at sammensætte det rigtige team til forskningsprojektet. Indtil videre er der blevet ansat to ph.d.-studerende, og planen er at ansætte endnu en eller to.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job