Danske telekunder må undvære fastnet-sms

I modsætning til mange andre lande er det ikke muligt at sende sms-beskeder til fastnettelefoner i Danmark - og teleselskaberne har heller ingen planer om at indføre tjenesten.

Telefon-producenterne mener, at TDC og andre danske teleselskaber sylter den gamle fastnettelefon. I andre lande kan man sende sms-beskeder til telefonen i stuen. Mange af de nye trådløse modeller på markedet er udstyret med denne funktion. Men den understøttes ikke af de danske teleselskaber, skriver Politiken.

Den danske chef for mobiltelefoner hos Siemens, Nikolaj Martin Ruwald, kritiserer, at den største udbyder af fastnettelefoni, TDC, ikke vil tilbyde denne tjeneste i Danmark.

»Det er relativt simpelt for TDC at opgradere deres udstyr, så fastnettelefonerne får flere funktioner. Jeg forstår ikke, hvorfor de ikke gør det. I mange andre lande er de allerede langt fremme med for eksempel SMS på fastnet«, siger Nikolaj Martin Ruwald til Politiken.

Men TDC fortæller, at teleselskabet ikke tidligere har vurderet, at der er penge i dette marked.

I modsætning til mobiltelefonen kan ikke være sikker på, hvem der læser beskeden, når man sender en sms til stuetelefonen - men omvendt kan det også være en fordel, at man kan sende en besked til hele familien.

Siemens vil præsentere en ny fastnettelefon, som kan sende og modtage billedbeskeder, på Cebit-messen i næste måned.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis