ComON 14: Licensrod koster dyrt

Virksomheder kaster penge ud af vinduet, fordi de ikke har styr på hvor mange softwarelicenser de ligger inde med og hvor mange de reelt har brug for.

De IT-ansvarlige i mere end hver anden danske virksomhed ved ikke hvilken software virksomheden ligger inde med, om alle licenser benyttes jævnligt eller om der rent faktisk er licenspapirer på alle programmer.
Det manglende overblik betyder, at virksomhederne går glip af mulige besparelser i million kroners klassen. Problemet opstår fordi virksomhederne ikke har overblik over hvor mange af softwarelicenserne, der rent faktisk benyttes jævnligt. Dermed risikerer de ved nyinvesteringer eller opgraderinger at forkøbe sig på en masse licenser, som der reelt ikke er behov for.

Omvendt kan det også sætte virksomhedens renommé over styr, hvis softwareproducenternes brancheorganisation BSA, der gør en ihærdig indsats for at komme ulovligt software til livs, en dag står i receptionen sammen med en repræsentant for fogedretten og mistænker virksomheden for at benytte ulovligt software uden de fornødne licenser. En sådan seance udspillede sig sidste år 299 gange i de nordiske lande.
»Det er hverken smart at have for mange eller for få licenser. Både softwareproducenterne og virksomhederne skal føle at de får noget ud af det,« siger statsautoriseret revisor Henrik Iversen fra KPMG. Han rådgiver virksomheder i softwarespørgsmål og peger på, at softwareproducenterne er interesseret i at licenserne er på plads, men at virksomhederne naturligvis også kun skal have de licenser, som de har brug for, og det er derfor i begge parters interesse at få styr på softwaren.

Han mener, at det oftest ikke er af ond vilje, at virksomhederne ikke har licens til deres software, men at der historisk ikke har været tradition for at holde styr på det.
»Softwaren indkøbes løbende over en lang årrække og derfor mister virksomhederne nemt overblikket,« siger Henrik Iversen.
Ifølge BSA udgør værdien af det ulovlige software mindst en halv mia. kroner, mens der ikke er nogle samlede tal for hvor meget virksomhederne betaler for meget til overflødige licenser, men der er eksempler på virksomheder, der har sparet flere hundrede tusinde kroner på at få styr på licenserne.

Læs mere i ugens udgave af IT-avisen ComON, der kom ud til abonnenterne torsdag morgen. I denne uge med Macintosh-tillægget mediamac. Læs bl.a.:

Ved ringside i Vegas
Stor reportage fra NAB-messen i Las Vegas, hvor Apple også er repræsenteret med deres Final Cut Pro.

Apple udvider og udvikler
Apple satte på NAB 2003 en tyk streg under deres dedikation til det professionelle video/broadcast/film marked med annonceringer af nye versioner af Final Cut Pro, DVD Studio Pro og Shake. Det var samtidig en indikation af, at det er lykkedes Apple at komme igennem den truende krise ved at innovere sig ud af problemerne.

Digital billedbehandling
Hvad er billedbehandling - hvad kan man egentlig gøre - og hvad skal man huske at gøre. Hvilke programmer kan man benytte til billedbehandlingen, og hvilke programmer kan man benytte til at holde styr på sine digitale billeder.

Læs også...

300.000 kroner ned i lommen
Københavns Amt sparede 300.000 kroner på et konkret nyindkøb ved at have orden i softwarelicenserne.

Stor samfundsgevinst ved mindre piratkopiering
Tre milliarder kroner mere i statskassen om året og 14.400 nye jobs. Det vil ifølge analysefirmaet IDC være de håndgribelige konsekvenser, hvis piratkopieringen i Danmark over de næste fire år kunne nedbringes fra 26 til 16 procent af al software.

Få styr på dit personlige brand
At brande sig selv er ikke længere noget kun virksomheder gør. Som medarbejder kan man også få noget ud af at afklare sine værdier og kommunikere dem tydeligt ud.

... og meget andet

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S