Linux-guru idømt 25 års fængsel

Linux-guruen Hans Reiser er blevet idømt 25 års fængsel for mordet på sin hustru i 2006.

Den 44-årige amerikanske programmør Hans Reiser, der er kendt for Linux-filsystemet ReiserFS, har fået en fængselsdom på 25 år for mordet på sin hustru, Nina Reiser. Den lange retssag mod Hans Reiser er blevet fulgt tæt i open source-kredse, hvor programmøren er lidt af en legende.

Han har gennem hele sagen fastholdt sin uskyld, men politiet har fundet blodspor i hans hjem og bil. Reiser hævder, at hans kone har forladt ham og er rejst tilbage til sit hjemland Rusland. Nina Reiser forsvandt for omkring halvandet år siden.

Men den offentlige anklager kunne bevise, at Reiser havde skiftet et passagersæde i sin bil og renset gulvet i sit hus kort tid efter sin kones forsvinden. Desuden havde Reiser samtidig hævet et større beløb fra familiens konto.

Reiser forsvarede sig med, at pengene skulle bruges til at betale programmører i hans firma, men det var ikke nok til overbevise juryen om hans uskyld.

Sagen er ikke mindst usædvanlig, fordi politiet hverken har fundet Nina Reisers lig, gerningsstedet, øjenvidner eller fysisk bevismateriale bortset fra nogle enkelte blodspor.

Reisers forsvarsadvokat forsøgte at fremstille ham som en misforstået computernørd med begrænsede sociale færdigheder og en nærmest autistisk adfærd, hvilket skulle forklare, at hans handlinger kan virke bizarre.

Og Reiser bidrog selv til dette billede med sine pludselige udbrud i retssalen, hvor han insisterede på at forsvare sine egne handlinger i vidneskranken - hvilket ifølge iagttagere kan have haft den modsatte effekt.

Men det ser ud til, at det er lykkes for Reiser at overbevise mange internet-brugere om sin uskyld. Det amerikanske online-magasin Wired har gennemført en læserafstemning om sagen og indtil videre har 63 procent af læserne svaret »ikke skyldig«.

Det kan dog heller ikke forhindre, at den berømte programmør skal tilbringe de næste mange år af sit liv i fængsel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere