IDC: HP størst på servermarkedet

På UNIX, Windows og Linux ligger Hewlett-Packard nummer et globalt set. Samtidig har selskabet netop vundet serviceaftale til 100 millioner euro.

Målt på omsætning har HP førstepladsen på det globale servermarked på UNIX-, Windows- og Linux-platforme, der tilsammen står for 95 procent af alle solgte servere. Det viser nye tal fra analysevirksomheden IDC fra tredje kvartal 2005

Samtidig viser tallene, at HP i tredje kvartal af 2005 havde den største vækst blandt samtlige serverleverandører.

»Tallene taler deres klare sprog om vores satsning og succes på hele serverforretningen,« siger Jan Kauffmann, der er markedsdirektør for HP Danmarks serverforretning.

»I Danmark har vi blandt andet stor succes med vores blade-servere, hvor især større danske virksomheder har taget produkterne til sig, og hvor vi sidder på omkring 60 procent af markedet. Blade-servere udgør efterhånden 25 procent af vores danske serversalg, og jeg forventer mig meget af fremtiden. Især vores tilbud om ensartet overvågning af både storage og servere bliver en katalysator for endnu større vækst,« siger han.

Når det gælder antal solgte enheder, er HP verdens største serverleverandør for 14. kvartal i træk.

Server-forretningen er ikke det eneste, som HP kan glæde sig over for tiden. Virksomheden har netop vundet en serviceaftale til 100 millioner euro svarende til omkring 746 millioner danske kroner.

Aftalen indebærer at hjælpe teknologikoncernen ThyssenKrupp med til at effektivisere og forbedre virksomhedens it-infrastruktur. Aftalen kører over de næste tre til seks år, og HP skal blandt andet implementere og drifte et WAN-netværk (Wide Area Network), konsolidere og administrere virksomhedens e-mail-system samt levere konsulentydelser til ThyssenKrupps ERP-projekter.

ThyssenKrupp er en af verdens største teknologivirksomheder og har 184.000 medarbejdere spredt over 900 lokationer i 22 lande.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)