Gratis musik koster Nokia dyrt

Nokias 'Comes With Music'-mobiltelefoner med gratis musik bliver en rigtig dyr affære for Nokia, der med nuværende aftale kan risikere at skulle betale langt over 100 dollars per solgt mobiltelefon til pladeselskaberne.

Nokia betaler i følge nyhedssitet The Register 35 dollar per solgt mobiltelefon fra Comes With Music-pakken til pladeselskabet Universal. Aftalen gælder for de første 2,5 millioner solgte telefoner. Og det er kun til Universal.

Når Nokia får flere aftaler i stand med andre pladeselskaber som EMI og Warner Music, vurderes det ifølge The Register, at Nokia kommer til at punge ud med langt over 100 dollar per telefon til de musikselskaber, som er med i pakkeløsningen.

Den gennemsnitlige salgspris for en mobiltelefon er godt 100 dollar, og Nokias fortjeneste er cirka en tredjedel af det beløb.

Nokias aftale med Universal kommer dermed til at koste Nokia en formue, vurderer en insider overfor The Register, der samtidig kalder aftalen for en hovedløs forretningsstrategi. Det har betydet fyring af Ed Averdieck, tidligere chef for Nokia Music, som forlod Nokia tidligere i år, mens Tommi Mustonen, tidligere chef for Nokia Multimedia, har fået "en straf, der passer til forbrydelsen". Det skulle indebære, at han personligt skal sørge for at forhandle fremtidige aftaler hjem med pladeselskaberne. Og det er sandsynligvis aftaler, der skal være bedre end dem, Nokia her i dag.

Konceptet med gratis musik får dog også ros med på vejen. Gratis musik på mobiltelefonen er nemlig en god måde at få loyale brugere på, og det gør, at Nokia står med et stærkt kort på hånden, når den globale kamp om musikken med Apple for alvor tager form.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job