Processormarkedet vender næste år

Verdensmarkedet for processorer vil efter at have været på konstant nedtur hele året vende til næste år, forudser en rapport fra Dataquest, der kom i onsdags.

Det globale marked for chips er faldet 35 procent ned i løbet af dette år, så den samlede omsætning på området i år 2001 kun vil komme op på 147 milliarder dollar. Til næste år regner Dataquest med, at omsætningen på processor-markedet vil stige med tre procent til en samlet omsætning på 152 milliarder dollars. I 2003 vil markedet gå yderligere frem med helt op til 30 procent.


Det forventede opsving i processorsalget vil blive drevet frem af et generelt økonomisk opsving som vil resultere i en øget efterspørgsel på nye computere til erstatning for udtjent materiel. Derudover vil udviklingen af 3G mobiltelefoni i løbet af 2002 og 2003 sætte gang i efterspørgslen efter nye mobiltelefoner, og dermed vil salget af chips også stige.


Dataquest forudsigelser ligger på linie med chips-industriens egne tal. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co og United Microelectronics Corp. udtalte for nylig, at de regnede med, at efterspørgselskurven havde nået bunden. De forudsagde en moderat stigning i salget i fjerde kvartal i år.


(Kilde: www.infoworld.com)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Alfapeople Nordic A/S
    Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere