DotDKs største støtte: HK

Der er nu kommet yderligere oplysninger, om hvem der står bag støtteerklæringerne til DotDK: Landets næststørste fagforbund, HK. Internt i HK er der dog ikke enighed om beslutningen, erfarer ComON.

I forhold til de medlemsmæssigt temmelig små organisationer, der har meldt offentligt ud om deres opbakning til DotDK/Afilias, er det noget af en gigant, der nu lader sig afsløre som støtteafgiver:
Fagforbundet HK er med 335.000 medlemmer landets næststørste fagforbund og langt den største og vigtigste af de organisationer, der hidtil har været åbne om støtten til DotDK/Afilias' forsøg på at overtage administrationen af det danske internet-domæne.

HK-støtten bekræftes af Jan Michelsen, der er direktør i HK's Fælles Administrationscenter. Han oplyser til ComON, at HK ganske rigtigt har valgt side i domænekrigen, og er endt med at pege på DotDK/Afilias.

Den beslutning har dog ikke ubetinget støtte internt i forbundet, erfarer ComON. En kilde i HK Privat oplyser, at han har fået det indtryk, at beslutningen om at støtte DotDK var en fejl, og at støtteerklæringen, der ikke er clearet med de politiske medarbejdere, vil blive trukket tilbage.

Forelagt den oplysning siger Jan Michelsen, at han ikke har kendskab til modstand mod DotDK-støtten fra HK Privat.

»Men det er da en kendt sag, at der i HK er forskellige meninger. For eksempel vil man i HK Handel gerne beholde lukkeloven, mens man andre steder i HK er af en anden opfattelse,« siger Jan Michelsen, der sidder som overordnet administrator i forbundet.

I hvor høj grad HK Privat, hvor it-medarbejdere er organiseret, kan siges at være underlagt det overordnede HK Danmark, er ikke helt klart.

ComON ville gerne have spurgt formanden for HK Privat, Karin Retvig, om hendes holdning i sagen, men hun henviser via sin sekretær til Forbundsformand Kim Simonsen, som det dog ikke er lykkedes at træffe.

Kim Michelsen oplyser, at støtten til DotDK ikke har været behandlet på et hovedbestyrelsesmøde i forbundet.

Ud over HK har kun fire organisationer stået offentligt frem som støtter for DotDK. Det drejer sig om FDIM, DKregistrar, KITA samt Foreningen af danske Domæneregistranter.

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Københavns Professionshøjskole

IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job