Jagten på Napsters efterfølgere er gået ind

Musikindustrien og Hollywood har slået kræfterne sammen for at ramme de tjenester, der er opstået af Napsters aske.

MusicCity, Kazaa og Grokster, der er alle oplever stigende popularitet efter Napsters fald er nu kommet i musik- og filmindustriens søgelys og modtaget et sagsanlæg.


Den nye retssag er den fjerde i copyrightens hellige korstog mod de populære filbytte-tjenester. Indtil videre er det lykkedes for musikindustrien at lukke Scour, stoppe det gratis bytteri på Napster og sende Aimster ud i de økonomiske tove.


Retssagen er dels den første mod med en oversøisk anklaget, dels den første retslige test af en ny generation af teknologi, der sandsynligvis bliver sværere at ramme end Napster. De fildelingstjenester, der er i skudlinien denne gang bygger i modsætning til Napster ikke på et centralt register over filer til download. De involverede virksomheder hævder oven i købet, at selv om de lukker, er der intet, der forhindrer, at softwaren fortsætter med at cirkulere på nettet, hvilket vil sige, at bytteriet kan fortsætte, selv om tjenesten nedlægges.


Musikindustrien har fået blod på tanden og sætter gang i den første test af, hvorvidt de amerikanske beskyttelser af copyright kan udstrækkes til andre lande i forbindelse med online misbrug. Softwaren bag de tre tjenester, der nu er hevet i retten, er den samme. Softwaren hedder FastTrack og den er udviklet af en "virtuel organisation" af programmører fra Danmark, Sverige og Holland, som derefter har solgt licens til MusicCity og Grokster. Direktøren for FastTrack - Niklas Zennström - er også chef for Kazaa.


Tjenesterne i Napsters kølvand har på trods af musikindustrien holdt godt liv i musikbytteriet på nettet. virksomheden Webnoize har opgjort musikbytteriet i august til 3,05 milliarder downloads via FastTrack baserede tjenester, via Audiogalaxy, iMesh og Gnutella netværket tilsammen. Til sammenligning var antallet af musikdownloads 2,79 milliarder i februar, da Napster var på sit højeste.


(Kilde: cnet.com)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Also A/S
    Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere


    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere