Acer og Asus stormer frem

Det vesteuropæiske pc-marked overgik forventningerne.

Antallet af solgte pc’er i vesteuropa steg overraskende i fjerde kvartal af 2009. Det viser en opgørelse fra analysefirmaet Gartner.

Sammenlignet med samme kvartal året steg leverancerne med fire procent. Det er første gang siden finanskrisens indtog, at det sker, men det afspejler også at de sidste tre måneder af 2008 var den periode, hvor finanskrisen for alvor slog igennem og sendte pc-salget ned i afgrunden.

Alligevel er Gartner optimistisk og peger på, at fremgangen er slået igennem i alle de tre største lande i regionen, Tyskland, Storbritannien og Frankrig.

Det er især Acer, der redder festen for det europæiske pc-marked, da den taiwanesiske producent sammen med Asus er de eneste, der reelt har fremgang. Det betyder så også, at Acer for andet kvartal i træk distancerer HP på det europæiske marked. Acer har nu en markedsandel på godt 23 procent mod HPs 21 procent.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics