Linux nu også til private

En ny dansk internet-forretning sælger Linux-software til private brugere.

Hvad, der længe har været en kendsgerning indenfor serversoftware, er nu også ved at blive tilfældet på desktopo-mrådet. Linux er ved at blive stuerent. Et godt tegn er, at der nu er opstået en dansk webbutik med speciale i software til Linux til private menneskers pc'er.


Butikken - www.linuxshoppen.dk - sælger software og diverse merchandise, der er relateret til styresystemet Linux. "Vi fører visse serverprodukter, men det er de private brugere, der er fortrolige med Windows og ønsker at forsøge sig med Linux der er vores primære målgruppe", udtaler Kenneth Hansen fra linuxshoppen.dk.


Forretningen sælger selve styresystemet i forskellige såkaldte distributioner, der er pakker bestående af Linux styresystemet (kernen i Linux) og en masse programmer samt udførlige manualer og support direkte fra producenterne.


Derudover fører forretningen sit eget sammensatte starter-tilbud, der består af en distribution og programmet Win4Lin. Sidstnævnte program gør det muligt at afvikle Windows-spil og programmer på Linux-maskinen.


Ud over at sælge produkter til Linux, har forretningens hjemmeside også en udførlig "ofte-stillede-spørgsmål"-sektion, der kan give svar på en mængde ikke-tekniske spørgsmål omkring Linux.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura