I den hidtil største sag om kreditkort-bedrageri hos en dansk netbutik har en nigeriansk svindler bestilt varer til en værdi af en halv million kroner hos forretningen Digiwoo.dk, skriver Jyllands-Posten.
I løbet af en uge har svindleren adskillige gange bestilt varer hos butikken og betalt med falske kreditkort. Han blev anholdt af det engelske politi, da han dukkede op for at hente en af pakkerne.
Svindelsagen bør være anledning til, at sikkerheden på internet bliver strammet op. Det mener Claus Hjorting, advokat og formand for Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH).
»Jeg synes derfor, det er vældigt positivt, at de to kortselskaber Master og Visa fra efteråret vil tilbyde internetbutikker et system med en ekstra kode til den forbruger, der køber varer på nettet. Den vil betyde, at man ikke kan nøjes med at bruge de oplysninger, der står på ethvert betalingskort, når man køber ind,« siger Claus Hjorting til Jyllands-Posten