Microsoft vil ikke udlevere fabrikshemmeligheder

Microsoft har lagt sag an mod EU-Kommissionen. Det sker for at slippe for at udleverer fabrikshemmeligheder til konkurrenterne, som Microsoft ellers er dømt til at gøre jævnfør en dom fra marts 2004.

I et forsøg på at slippe for at udlevere fabrikshemmeligheder til konkurrenterne, sagsøger Microsoft nu EU-Kommissionen.

EU-Kommissionen idømte i marts 2004 Microsoft en rekordstor bøde på 497 millioner euro, fordi Microsoft gennem den tætte sammenvævning af sit multimedieprogram Windows Media Player med styresystemet Windows reelt lukkede alle konkurrerende multimedieafspillere ude. Det skriver Berlingske Tidende i dag.

Samtidig krævede EU-Kommissionen, at Microsoft giver konkurrenter lov til at kikke dybt i den måde, som programmerne er kodet på, så konkurrenternes produkter kan arbejde lige så godt sammen med Windows som Microsofts egne produkter.

Det gælder også i den måde, som servere kan "tale" sammen med Windows på.

Det vil Microsoft ikke være med til og har derfor sagsøgt kommissionen, selv om en aftale mellem Microsoft og EU slår fast, at de, der får lov at kikke med i fabrikshemmelighederne, ikke må offentliggøre deres viden.

Microsoft mener, at programkoderne er en del af Microsofts ophavsret.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S