TDC bekymret: Må vi kalde det 4G?

LTE eller 4G? Dét er spørgsmålet!

TDC har sendt et brev til den danske forbrugerombudsmand for at spørge, om det er i orden, at teleselskabet kalder deres LTE-tilbud for 4G.

Ligesom TDC, der lancerer LTE-tilbuddet i starten af det nye år, og har Telia valgt at kalde deres nye mobile bredbånd, der giver større båndbredder og bedre svartider, for 4G.

Teknologien hedder retteligt Long Term Evolution (LTE) og er helt korrekt ikke 4G, men måske snarere en form for udvidet 3G. Den internationale teleunion (ITU) under verdensorganisationen FN anerkender indtil videre to teknologier som værende 4G - altså fjerde generation. Det er LTE-Advanced og WirelessMan-Advanced (WiMAX 802.16m/Release 2).

Alligevel håber TDC på at få et grønt fra Forbrugerombudsmanden til at kalde teknologien for 4G.

”Vi har fået en henvendelse fra TDC, hvor de spørger, om det er i orden at kalde det for 4G. De argumenterer for, at det kan kaldes 4G,” oplyser fuldmægtig Tina Morell Nielsen fra Forbrugerombudsmandens kontor.

 

IT- og Telestyrelsen kan give udfaldet

Hun har sendt spørgsmålet videre til IT- og Telestyrelsen.

”Vi har jo ikke sagkyndig indsigt, så vi har spurgt IT- og Telestyrelsen om deres vurdering og har bedt om at få svar så hurtigt som muligt," forklarer Tina Morell Nielsen.

Hvad afgør jeres svar til TDC?

”Det gør svaret fra IT- og Telestyrelsen, og så følger vi sagen i Norge," svarer hun.

Den norske Forbrugerombudsmand sagde allerede i November,at LTE ikke er det samme som 4G - til gengæld har den norske forbrugermyndighed ikke slået fast, at det er ulovligt at kalde det 4G. Sagen er endnu ikke afgjort.

Tina Morell Nielsen understreger, at TDC eller Telia ikke skal have tilladelse fra Forbrugerombudsmanden til at kalde deres produkt ved et specifikt navn. Til gengæld har Forbrugerombudsmanden mulighed for at straffe selskaber for vildledende markedsføring, eksempelvis da de pressede benzinstationskæden Statoil til at stoppe med at kalde biodiesel for grøn energi.

Både TDC og Telia mener, at det er okay at kalde LTE for 4G, fordi kunderne vil opleve det som et helt nyt skridt på det mobile bredbåndsmarked. Hastighederne er meget større, og kunderne skal desuden have nyt udstyr, siger de. TDC siger videre, at det er et argument for dem, at IT- og Telestyrelsen også gentagne gange har kaldt teknologien for 4G.

TDC ringede i sidste halvdel af november for at spørge Forbrugerombudsmanden til råds og fulgte op med et brev den 6. december. Også teleanalytikeren John Strand har henvendt sig til Forbrugerombudsmanden og fortalt, at LTE ikke er 4G.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Nordjylland

BEC

Implementation Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car