Dansk pc-reparatør konkurs

IDC forudsagde forleden at det danske marked for teknisk vedligeholdelse vil gennemgå en kraftig konsolidering. Nu har service-virksomheden Anovo begæret sig selv konkurs.

Den danske service-virksomhed Anovo IT-Services måtte i går begære sig selv konkurs, skriver Computerworld Online. Anovo har sendt de fleste af sine medarbejdere hjem, og der arbejdes nu på flere rekonstruktionsplaner, som skal redde firmaet indenfor de kommende 14 dage.

WM-data valgte sidste år at outsource hele sin serviceafdeling med flere tusinde kunder til Anovo. WM-data forhandler nu med Anovos konkurrent, Servicegruppen, for at sikre, at kunderne fortsat kan få repareret deres udstyr.

IDC kunne forleden fortælle, at indtjeningen på det danske marked for teknisk vedligeholdelse sidste år faldt med 4 pct., mens antallet af reparationer steg med 6 pct. til 541.000.

"De økonomiske vanskeligheder ramte især salget af hardware, men det er kun den halve årsag til nedgangen i indtjening på teknisk vedligeholdelse. Den anden meget betydende årsag er at en hård konkurrence på markedet har medført betydelige prisfald", udtalte Per Andersen, adm. dir for IDC Nordic, i den forbindelse.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S