Danske mobilkunder utilfredse med teleselskaber

Teleselskaberne er for dårlige til at løse kundernes problemer, viser en ny dansk undersøgelse af kundetilfredsheden.

En ny undersøgelse fra Handelshøjskolen i Århus viser at 15 procent af de danske mobilkunder har klaget over deres teleselskab mindst tre gange i det sidste år. Kunderne mener generelt, at kvaliteten af selskabernes produkter og service er svær at gennemskue.

Teleselskabet Telmore klarer sig bedst i undersøgelsen med flest tilfredse kunder.

»Mere overraskende er det, at Sonofon, der har været blandt de bedst placerede teleselskaber, nu har taget et styrtdyk i kundetilfredsheden. Telia og Orange, der fusionerede 1. januar 2005, har derimod opnået størst fremgang blandt alle selskaberne i undersøgelsen,« siger lektor Jacob Eskildsen fra Handelshøjskolen i Århus.

Målingen Dansk KundeIndex bruger en model til måling af kundetilfredshed, der er udviklet på initiativ af EU-Kommissionen og bruges i 12 europæiske lande.

»Noget tyder på, at mobilselskaberne skal blive bedre til at håndtere klagerne. De kunder, der har klaget, har i gennemsnit klaget 3,5 gange, så de har ikke fået løst deres problem første gang. Og klagerne er markant mere utilfredse med deres teleselskab end de øvrige kunder. Sådan behøver det ikke at være,« siger Jacob K. Eskildsen til MetroXpress.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S