TDC parat til at købe elselskabernes fiber

TDC forventer at elselskaberne går bankerot med deres bredbåndseventyr inden for få år. Til den tid er teleselskabet parat til at købe de fibernet, der bliver til overs. Og det er de i deres gode ret til, fastslår Konkurrencestyrelsen.

Den massive udrulning af bredbånd i milliardklassen, som elselskaberne i øjeblikket er i fuld gang med, kan risikere at befæste TDC's dominans på det danske telemarked i stedet for at skabe yderligere konkurrence.

TDC's koncernchef Henning Dyremose er ikke et sekund i tvivl om at elselskabernes bredbåndsprojekter kuldsejler inden for de nærmeste år. Og når det sker, er teleselskabet parat til at købe de fibernet, der bliver tilovers.

»Den eneste konkurrencemæssige begrænsning for, at vi kan købe de fibernet, er, at de må ikke have en omsætning på mere end 300 mio. kr. Og da de fleste af dem baserer deres produkter på, at de ikke skal tage betaling for dem, så får de jo aldrig en omsætning på 300 mio. kr.,« siger Henning Dyremose i Børsen mandag.

Det er for at sikre at konkurrenterne Telenor fra Norge og svenske Telia ikke sikre sig fibernettene til en slik, at TDC allerede nu bebuder at de er parate til at sikre sig nettene. Og hvis ikke TDC ender med at løbe af med nettene, vil de i det mindste sikrer sig at de nordiske konkurrenter får lov at betale rigeligt.

I Konkurrencestyrelsen bekræfter specialkonsulent Michael Fibiger at konkurrencereglerne er skruet sådan sammen, af TDC uden myndighedernes indblanding kan overtage fibernettene, så længe omsætningen er under 300 millioner kroner.

Men derudover ønsker styrelsen ikke at fortsætte diskussionen om elselskabernes bredbåndsplaner.
»Vi har ikke flere kommentarer til rapporten,« siger Michael Fibiger til ComON, med henvisning til den rapport om netop bredbåndseventyret, som styrelsen udsendte i starten af september, og som efterfølgende er blevet skarpt angrebet af blandt andet TDC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere