Patentgyser i EU-parlamentet

Der er stor usikkerhed op til EU-parlamentets endelige afstemning om softwarepatent-direktivet om to uger.

I opgøret om EU's direktiv om softwarepatenter vandt patent-tilhængerne en betydelig sejr mandag, hvor et flertal i EU-parlamentets juridiske komite afviste at begrænse muligheden for at patentere software. Men udfaldet af den endelige afstemning i Strassbourg om to uger er langt fra givet på forhånd. Afstemningen ligner en gyser, hvor de polske stemmer kan blive tungen på vægtskålen, skriver Prosa.dk.

»Afstemningen i juli i under Strasbourgsamlingen bliver formentlig noget af en gyser, dels er Europaparlamentet er meget splittet, dels bliver der formentlig fremsat ændringsforslag og alt peger i retning af at den liberale gruppe bliver tungen på vægtskålen,« mener Karin Riis-Jørgensen (V), medlem af EU-parlamentet.

Men en af direktivets kritikere, Margrete Auken (SF), håber at gruppedisciplinen går i opløsning.

»Det er tydeligt at mange har ladet sig påvirke af skræmmekampagnen fra store selskaber med velvoksne patentafdelinger, der desværre kan lamme udviklingen fra neden. Heri ligger den største fare for en sund og dynamisk udvikling på området til gavn for forbrugerne og samfundet generelt,« siger Margrethe Auken.

Direktivforslaget om computerimplementerede opfindelser skal behandles i EU-parlamentets plenarsamling den 5-7. juli.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere