Skal det danske internet reguleres?

Internettets fremtid er på spil, når tele-folk, eksperter samt EU-Kommissær Vivianne Redding i dag debatterer fordele og ulemper ved indgreb på nettet i København.

Regulering af internettet eller ej. Det er spørgsmålet på en storstilet konference om netneutralitet, som løber af stabelen i dag.

Bagmand bag konferencen er videnskabsminister Helge Sander, og han har fået en række eksperter og telefolk fra hele verden til at give deres besyv med.

Netneutralitet eller regulering af internettet gælder blandt andet spørgsmålet om, hvorvidt teleselskaberne have lov at prioritere eller filtrere kundernes trafik, og om alle bits på nettet skal behandles lige.

Blandt de indkaldte eksperter er topchef i Cisco Robert Pepper. Han pegede på, at fildeling og spil i dag har delt nettet op mellem en mindre gruppe storforbrugere, og den store gruppe af almindelige brugere. Ifølge en japansk statistik står ti procent af alle netbrugere for 90 procent af al trafik på nettet.

»Debatten om netneutralitet, som har raset i USA i mange år, handler om hvordan internettets informationer fremover skal kunne nås uhindret. Indtil videre har emnet dog kun været berørt ganske lidt i Europa. Med konferencen vil Videnskabsministeriet være med til at starte debatten, som dybest set er et spørgsmål om, hvorvidt internettet bør reguleres eller ej,« hedder det i en pressemeddelelse fra Telestyrelsen.

«Mit udgangspunkt er, at regulering kun kommer på tale, hvis der viser sig reelle problemer, som markedet og branchen ikke selv formår at løse. Men det afgørende for mig er, at forbrugerne har rimelige og gennemskuelige vilkår, præcis som på roamingmarkedet for mobiltelefoni. Det er min indgang til debatten,« siger Videnskabsminister Helge Sander i forbindelse med sin åbning af konferencen.

Videnskabsministeriet arrangerer konferencen i samarbejde med Itek under Dansk Industri, IT-Branchen samt Telekommunikationsindustrien i Danmark.

Hos Itek er man ikke overraskende ikke den store tilhænger af øget regulering:

»Fremtidens internet udvikles bedst på markedsvilkår - også når det drejer som om, hvilken tjenestekvalitet, internetudbyderne fremover skal tilbyde deres kunder. Der er ikke brug for offentlig regulering på området, hverken fra de danske myndigheder eller fra EU,« siger branchedirektør Tom Togsved, DI ITEK, der er branchefællesskab i DI for it-, tele, elektronik og kommunikationsvirksomheder.

Ifølge Itek er netneutraliteten på det seneste kommet under pres, fordi blandt andet deling af f.eks. musik og film over nettet, lægger beslag på en meget stor del at internettets kapacitet. Dermed sænker det samtidig kvaliteten af internettjenesterne for andre internetbrugere.

»Frem for at løse problemet med det overbebyrdede internet ved at myndighederne regulerer, hvordan trafikken på internettet skal foregå, bør det overlades til erhvervets aktører selv at løse problemstillingerne. Det er vigtigt for internetudbyderne at kunne prioritere trafikken selv for at kunne give egne kunder en rimelig tjenestekvalitet,« siger Tom Togsverd.

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S