4G-modem halter over på 3G

Kunder skal vente halvt minut.

Artikel top billede

Overgangen fra 4G-net til 3G-net med mobilt bredbånd er ikke så glidende, som mellem de andre netteknologier, og det kan tage et halvt år, før en løsning er på plads.

Det fortæller Telia, der som det eneste selskab i Danmark indtil videre har lanceret det nye supernet med Long Term Evolution (LTE), som giver høje båndbredder og lavere svartider.

Når en 4G-kunde hos Telia bevæger sig ud af 4G-dækning, kobler modemmet af nettet og finder 3G-dækning. Det foregår typisk i løbet af 20-30 sekunder. Når modemmet har fundet 3G, kan kunden koble sig på nettet og surfe videre.

Det forklarer Telia, der er utilfreds med situationen.

"Den ideelle situation er, at brugerne ikke bemærker overgangen, men blot er sikret maksimal netværkskvalitet hele tiden," siger kommunikationschef hos Telia, Mette Honoré.

 

Netværk håndterer data forskelligt

Overgangen skal altså gå lige så hurtigt og gnidningsfrit, som når et modem i dag skifter mellem 3G- og 2G-net. Når den glidende overgang ikke er på plads, skyldes det, at de to teknologier håndterer dataene på vidt forskellige måder i netværket bag basestationerne.

Det forklarer Ole Hauris, radio access network planning manager i det svensk-ejede selskab.

"Det handler om, at de arbejdsprocesser, der foregår i netværket, ligger forskellige steder fra teknologi til teknologi. En session, der kører, skal på millisekunder flyttes over i et andet netværk, der har en helt anden opdeling. Det er ret komplekst," forklarer Ole Hauris.

Hvor nogle processer før fandt sted i switches, så finder de med LTE sted i selve basestationen, forklarer han. Det gør 4G til en meget mere enkel teknologi end 3G, siger han. Et eksempel er, at basestationerne selv holder styr på de enkelte terminaler på nettet og står for hand over mellem forskellige basestationer, hvor det i tidligere generationer blev styret bag i netværket.

 

RAN, core-netværk og modems skal opgraderes

Det er både netværk og modem, der skal pilles ved, for at opnå "seamless handover", som Telia kalder den glidende overgang.

Nokia Siemens står for radionetværket (Radio Access Network, RAN) hos Telia, det vil sige basestationerne, og de skal opgraderes med ny software, før de kan håndtere den glidende overgang. Samtidig skal core-netværket, som er leveret af Ericsson, opgraderes for at få den perfekte overgang. Endeligt skal kundens usb-dongles - lige nu bruger Telia Samsung som leverandør - opgraderes med software, der kan håndtere glidende overgang og er tilpasset teleselskabets mobilnet.

Telia tager den bumpede overgang med ro.

"Vi er jo bare tidligt ude, og det er en af de ting, vi må tage med," siger Ole Hauris.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S