De etablerede supermarkeder skeler til torvet.dk

De etablerede supermarkeders interesse for at oprette internetbaserede supermarkeder kan afhænge af succesen for torvet.dk.

Det internetbaserede supermarked Torvet.dk åbnede dørene i juli, men de etablerede forretningskæder står i øjeblikket ikke i kø for at følge eksemplet og gøre indkøbskurven virtuel.

Coop har i øjeblikket et begrænset udvalg for onlinekunder, men supermarkedskæden er klar til at udvide sortimentet og lancere en egentlig internetbaseret, hvis tiden er rigtig.

»Nethandel er et marked, som vi kommer til at se mere til. Men jeg tror, at der vil gå et par år, før dagligvarer på internettet for alvor vil vokse,« siger Annette Falberg, der er internetchef i Coop, der omfatter Kvickly, Kvickly Xtra, SuperBrugsen, Dagli'Brugsen og LokalBrugsen.

Også andre butikskæder følger udviklingen med et vågent øje.

Markedets største forhindring er, at varerne typisk bliver dyrere, når de skal leveres, men Lars Schmidt, der er direktør i E-handelsfonden, mener, at en gruppe forbrugere vil være villige til at betale ekstra for denne service.

Torvet.dk er etableret af Jørgen Philip Sørensen og ægteparret Betina Kühn og Peter Bagge-Nielsen, der med succes har lanceret den internetbaserede fiskehandel Skagenfood.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere