Blu-rays 2008-salg i kraftig nedgang

Salget af Blu-ray-afspillere faldt med hele 40 procent fra januar til februar. Paramount, der satsede på HD-DVD, gør klar til Blu-ray-debut.

Blu-ray sejrede, men salgstallene falder.

Ifølge nye tal fra analysefirmaet NPD Group faldt salget af Blu-ray-afspillere fra januar til februar med hele 40 procent. Den efterfølgende måned faldt salget yderligere to procent.

Det skal dog bemærkes, at analysen kun inkluderer "løse" afspillere og ikke PS3-konsoller eller pc'er med Blu-ray-drev.

Det tyder på, at der er en generel bølgedal i salget af High Definition-afspillere. Således faldt salgstallet for afspillere, der kan håndtere det tabende HD-DVD-format, med 13 procent fra januar til februar. Nedgangen blev forværret den efterfølgende måned, hvor salget faldt med hele 65 procent.

Sidste år valgte Paramount udelukkende at satse på netop HD-DVD-formatet. Nu er filmselskabet imidlertid klar til sin Blu-ray-debut. I første omgang vil "Face/Off", "Next" og "Bee Movie" blive udsendt på Blu-ray-skiver - det sker den 20. maj. Den 3. juni følger så "Cloverfield" og "There Will Be Blood".




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere