Danske Mondosoft melder om en rekordindtjening i 2002 - samtidig med, at firmaet fik 200 nye kunder. Mondosoft øgede sin bruttoindtjening med 74 procent i forhold til 2001. Væksten i kundebasen skyldes primært Mondosoft's fokus på at distribuere sin software via partnere.
Mondosofts løsning bruges typisk i forbindelse med Content Management, og det er primært i den sammenhæng at løsningen sælges af over 100 partnere. Blandt Mondosofts partnere er Accenture, WM-Data, Ioko, Dimension Data og EDS.
Samtidig fortæller firmaet, at partnerskabet med Microsoft har været produktivt og er blevet udvidet til mange af softwaregigantens landekontorer. Microsoft og Mondosoft har til dato 180 fælles kunder, der anvender den integrerede søgeløsning med deres installationer af MCMS, Commerce Server og Microsoft Solutions for Internet Business.
Sammenlignet med tidligere år, hvor søgemaskinen MondoSearch har været Mondosoft's mest efterspurgte produkt, er det nu analyseværktøjet BehaviorTracking og optimeringsværktøjet InformationManager, der vækker størst interesse, fortæller firmaet.