Intel afviser alle AMD's anklager

Intel afviser alle anklager fra konkurrenten AMD om monopolmisbrug.

I en meget kortfattet pressemeddelelse tager Intel nu til genmæle overfor anklagerne om monopolmisbrug fra konkurrenten AMD. Ifølge søgsmålet har Intel blandt andet betalt penge til Dell, Toshiba og Sony og belønnet andre storkunder som NEC, Acer og Fujitsu med store rabatter for at placere alle deres ordrer hos Intel. Men Intel-chef Paul Otellini afviser at firmaet har misbrugt sin markedsposition til at holde AMD ude af markedet.

»Intel har altid respekteret lovene i de lande hvor vi opererer. Vi konkurrerer aggressivt og reelt for at give kunderne den bedst mulige værdi. Det vil vi fortsætte med. Gennem årene har Intel været genstand for andre monopol-søgsmål og har stået overfor tilsvarende udfordringer. Hver og en af disse er blevet løst til vores tilfredshed. Vi afviser klart AMD's påstande og tror fuldt og fast på, at dette søgsmål vil blive løst til vores fordel, ligesom de andre,« udtaler Paul Otellini i pressemeddelelsen.

AMD bygger sit sagsanlæg på en afgørelse fra Fair Trade Commission of Japan, som konstaterer at Intel har brugt sit monopol til at forhindre fair og åben konkurrence. Intel har blandt andet betalt store beløb til fem store japanske pc-producenter, som til gengæld skulle undlade at købe AMD-processorer.

AMD Japan har netop sagsøgt Intels japanske datterselskab med krav om erstatning på 50 millioner dollar i forbindelse med afgørelsen fra Fair Trade Commission.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere