IT- og Telestyrelsen vil ikke gribe ind overfor TDC

IT- og Telestyrelsen afviser at der er brug for særlig regulering på det danske marked for fastnet-telefoni.

Teleselskabet TDC har en meget dominerende stilling på det danske marked for fastnet-telefoni. Det fastslår IT- og Telestyrelsen, som netop har foretaget en grundig undersøgelse af markedet. Men alligevel mener styrelsen ikke, at der er brug for særlig regulering for at sikre fair konkurrence på markedet.

Med en markedsandel på henholdsvis 85 og 82 pct. når det gælder privat- og erhvervs-kunder sidder TDC stadig tungt på det danske fastnet.

Samtidig er selskabet dog pålagt syv særlige forpligtelser, når det sælger fastnet-telefoni til konkurrenterne, og IT- og Telestyrelsen mener derfor ikke, at det er nødvendigt at regulere TDC's salg til selskabets egne slutbrugere.

TDC er blandt andet forpligtet til at imødekomme alle rimelige anmodninger om adgang til selskabets net og til at varsle nye produkter og ændringer i eksisterende tilbud. De særlige forpligtelser skal forhindre at TDC bruger sin kontrol over fastnettet til at diskriminere konkurrenterne.

IT- og Telestyrelsens afgørelse om fastnet-abonnementer er sendt i høring i telebranchen og hos forbruger-organisationer. Fristen for at sende høringssvar udløber den 3. juni.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere