Kiss var tæt på krak før opkøbet

Det var en dyb økonomisk krise afstedkommet af produktionsproblemer i Ungarn, der sidste år tvang ejerne af den danske Kiss-koncern til at sælge til Cisco.

I perioden frem til Cisco-overtagelsen i oktober sidste år tabte Kiss ni kroner for hver ti kroner man fik ind på salget af DVD-afspillere.

Omsætningen var styrtdykket til 106 millioner kroner fra 243 millioner året før, viser regnskabet for perioden 1. oktober 2004 til 31. juli 2005, som blev offentliggjort i dag. Resultatet før skat blev et minus på 92 millioner kroner, og selskabet fik en alvorlig revisionspåtegning, der mere end antyder, at konkursen stod for døren: Kiss havde både tabt anpartskapitalen og undladt at betale moms, og regnskabet var ikke afleveret, som det skulle.

Krisen skyldtes øjensynligt, at Flextronics, som Kiss havde outsourcet produktionen til, nedlagde fabrikken i Pandrup, hvorefter Kiss måtte finde en ny produktionspartner i Ungarn. Samina-SCI som produktionspartner viste sig imidlertid at være et dårligt valg. Opstarten voldte ifølge oplysninger i årsregnskabet »uforventelige store problemer med tab af omsætning til følge.«

Først mod slutningen af kriseperioden flyttede produktionen til en ny partner i Ungarn, hvor tingene fungerede bedre.

Cisco Linksys Kiss ApS, som selskaber er kommet til at hedde, fungerer som en selvstændig division i Cisco-koncernen. Forventningerne til 2006 går ifølge ledelsesberetningen på, at man får et »beskedent positivt resultat.«




IT-JOB

Netcompany A/S

Test Consultant

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's Brugersupport

Netcompany A/S

Network Engineer

Netcompany A/S

IT Consultant
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere