Forskere udvikler nye lagermedier

Forskere har for første gang analyseret, hvordan det materiale der bruges til optiske lagermedier opfører sig på atomart niveau. Det skal føre til nye lagermedier med højere kapacitet.

Et internationalt forskerhold melder om et gennembrud i udvikling af nye materialer til elektroniske lagermedier. Det tysk-japanske hold har kigget på, hvordan de nuværende lagermedier opfører sig på atomart niveau. Forskerne har brugt Europas hurtigste supercomputer Jugene i Jülich og den japanske synkrotron SPring-8 til at analysere legeringen med det besværlige navn Ge2Sb2Te5 (GST), som anvendes på mange optiske lagermedier som f.eks. Blu-ray-diske.

GST skifter mellem to forskellige tilstande, kaldet faser, som reflekteres lys på forskellige måder. Laserlys bruges både til at udlæse og ændre mediets indhold.

»Selvom optiske lagermedier baseret på GST har været på markedet siden 1990'erne, så har det indtil nu været ukendt, hvordan dette skifte foregår på atomart niveau. Atomerne skiftes meget hurtigt, i løbet af nanosekunder. Det rejser spørgsmålet, hvordan strukturen skal se ud, for at det kan lade sig gøre. Denne viden er nødvendig for at lede efter nye materialer,« siger dr. Robert Jones, der er teoretisk fysiker på forskningscenteret Jülich.

Forskerne har brugt supercomputeren Jugene til at simulere, hvordan GST-materialet opfører sig når det køler ned. Det har krævet 4.000 af supercomputerens processorer og fire måneder at simulere, hvordan 460 atomer opfører sig i et forholdsvis langt tidsrum på 400 picosekunder.

Men forskningen betegnes som et vigtigt skridt på vejen mod nye lagermaterialer med højere kapacitet end de nuværende medier.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere