På Trustpilot.dk kan forbrugere efterlade kritik eller ros af danske netbutikker. På den måde vil hjemmesiden indirekte tvinge netbutikker til at yde en højere service.
Men i denne weekend har Trustpilot foretaget sig flere ting, som ikke er til gavn for forbrugerne. Det mener i hvert fald E-handelsfonden, som står bag e-mærket.
Kritikken skyldes en email fra Trustpilot, som er sendt til en række netbutikker. Butikkerne opfordres til at bede deres kunder om at bedømme netbutikkerne på Trustpilot.
I kølvandet på emailen har E-handelsfonden i dag oplyst, at Trustpilot kan se frem til tre breve af den alvorlige slags:
For det første har E-handelsfonden anmeldt Trustpilot.dk til Forbrugerombudsmanden. Det skyldes, at Trustpilot - ifølge E-handelsfonden, kalder sig for en mærkningsordning. Det må firmaet ikke, siger fondens direktør og henviser til de nordiske forbrugerombudsmænd standpunkter.
»For at kunne kalde sig en mærkningsordning så skal man have nogle retningslinjer, som butikkerne skriver under på, at de vil følge. Man skal også give en ekstra beskyttelse - ud over det, som loven kræver. Og så skal der være en løbende kontrol med, at reglerne bliver overholdt. Det har Trustpilot ikke,« forklarer E-handelsfondens direktør Lars Schmidt Larsen.
Snylteri
Den pågældende mail får også E-handelsfonden til at anklage TrustPilot.dk for varemærkesnylteri.
Det skyldes, at Trustpilots direktør Peter H. Mühlmann i mailen forklarer Trustpilots koncept ved at nævne ordene "e-handelsmærke" og "emærke". Det opfatter fonden som en overtrædelse af fondens varemærke "e-mærket". I et brev til århusianske Trustpilot kræver fonden, at denne plagiering indstilles inden 10 dage - ellers følger en stævning.
Som sidste konsekvens af weekendens email, så kan Trustpilot måske se frem til et tredje krav. Ifølge E-handelsfondens oplysninger, så har flere modtagere af den pågældende mail også anmeldt Trustpilot.dk for spam, fordi butikkerne ikke bedt om at modtage mails.
Konkurrerende kamphaner
Trustpilot forsøger jo i øjeblikket at positionere sig som et alternativ eller en konkurrent til netop jeres e-mærke. Er den her anmeldelse ikke bare en kæp i hjulet på en kommende konkurrent?
»Vi anser ikke Trustpilot som en konkurrent. I vores opfattelse er Trustpilot et sted, hvor man kan komme af med sine gode eller dårlige erfaringer om nethandel. E-mærket er en mærkningsordning. Hvis man handler med et e-mærket sted, og der opstår et problem, så står vi klar til at hjælpe. Det gør Trustpilot ikke,« siger Lars Schmidt Larsen.
»Det forekommer mig noget amatøragtigt og naivt, at en direktør for et firma, som oven i købet foregiver at arbejde i forbrugernes interesser, i en og samme mail gør sig skyldig i spam, misbruger og snylter på et anerkendt varemærke og overtræder de nordiske forbrugerombudsmænds standpunkt til handel og markedsføring på internettet,« siger Lars Schmidt Larsen.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Trustpilots direktør Peter H. Mühlmann inden deadline, men firmaets informationsmedarbejder fortæller, at det ikke har været Trustpilots hensigt at skade E-handelsfondens varemærke, og at man straks vil stoppe brugen af fondens varemærke.