Fredag bliver det nye jordbaserede digitale sendenet officielt indviet af kulturminister Brian Mikkelsen. Efter planen skal de digitale tv-signaler afløse det nuværende tv-sendenet mod slutningen af 2009. Men DR, TV2 og Venstres politiske ordfører sætter nu spørgsmålstegn ved, om projektet nogensinde bliver en succes.
»Jeg tror ikke på, at det jordbaserede digitale sendenet har en lang fremtid som hjemsted for broadcasterne. For selv om man skal være varsom med at forudsige udviklingen, bliver det på andre meget mere mobile platforme, at tv-mediet vil udvikle sig,« siger Venstres medieekspert Jens Rohde til Jyllands-Posten.
Han mener desuden at det er tvivlsomt, om udbudet af kanaler og indhold kan leve op til folks krav. Kapaciteten er for lille, hvis der skal være plads til tv i høj opløsning, HDTV.
Heller ikke DR og TV2 er udelt begejstret over de nye digitale muligheder.
»Det er svært at forudse, om sendenettet bliver en succes, når vi ikke kender den færdige model. Men sendenettet kan kun opnå succes hos seerne og som forretning, hvis det i stor udstrækning tilbyder de samme kanaler, som man finder hos satellit-og kabel-tv-udbyderne,« siger økonomidirektør i TV 2, Anders Kronborg, til Jyllands-Posten.