Kina styrer nettet med hård hånd

De kinesiske myndigheder har investeret kolossale ressourcer i systematisk overvågning og kontrol af netmedier, fortæller ny rapport fra Journalister uden Grænser.

Den internationale organisation Journalister uden Grænser retter en sønderlemmende kritik mod Kina for systematisk krænkelse af ytringsfriheden på nettet i en ny rapport. Den udkommer samtidig med åbningen af det kinesiske kommunistpartis nationalkongres i Beijing og kan læses i sin fulde længde på nettet.

Rapporten er udarbejdet af en anonym tekniker hos en kinesisk internet-udbyder, som bruger pseudonymet »Mr. Tao«. Den fortæller meget detaljeret om de metoder, som det kinesiske statsapparat bruger til at kontrollere netmedierne.

Rapporten fortæller blandt andet at repræsentanter for de 19 største netmedier skal møde op hver fredag mellem kl. 09.00 og 11.00 hos det kinesiske Internet Information Administrative Bureau i Beijing.

Her bliver ugens vigtigste nyhedshistorier så drøftet med de kinesiske statscensorer, og journalisterne får besked om, hvordan historierne skal tilrettelægges for den kommende uge.

Alene i maj og juni 2006 blev der sendt 74 konkrete censur-direktiver fra netmedierne, som eksempelvis ikke måtte berette om filmen »"Summer Palace«, der blev vist ved filmfestivalen i Cannes.

Den nye rapport beskæftiger sig også med de mere kendte filter-teknikker i Kina, hvor webtrafik og e-mails gennemsøges for bestemte keywords, hvorefter forbindelsen bliver kappet hvis et af de forbudte ord dukker op.

Det menes at Kina har mere end 160 millioner internet-brugere og 1,3 millioner websites, men kineserne har dog kun adgang til en meget reduceret og stærkt censureret version af det globale net.

Presset på Kina for at slække på internet-censuren ventes at vokse i månederne op til de Olympiske Lege i Beijing næste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere