Palm vil bruge OMAP-processorer

Texas Instruments (TI) har underskrevet en aftale med producenten af håndholdte - Palm - om at TI's OMAP-processor skal benyttes i fremtidige PDA'er fra Palm.

Aftalen er et led i Palm's planer om at gå over til ARM-baserede processorer. Samtidig vil Palm benytte TI's teknologi indenfor GSM/GPRS til at gøre sine håndholdte klar til trådløs opkobling.


De to virksomheder udtaler, at kombinationen af TI's trådløse teknologi med Palm's ekspertise indenfor håndholdte skal betyde udvikling af PDA'er med bedre ydelse, længere batteritid og en masse nye funktioner - intet mindre.


Virksomhederne rumler med planer om at fremtidens PDA'er skal indeholde funktioner som mulighed for multimedia-præsentationer, biometriske sikkerhedssystemer eller mere almindelige funktioner som mulighed for at søge i store databaser, spille video-klip, høre musik eller spille spil.


Oven i OMAP platformen vil TI også forsyne Palm med andre produkter som f.eks. TI's avancerede DSP-baserede GSM/GPRS modem-processorer.


Palm forventer, at de første PDA'er med OMAP-processorer kommer på markedet om et års tid.


(Kilde: Electronics Weekly)

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect