Kbh Lufthavn: Bliv hjemme

En reklamekampagne for videokonferencer i Københavns Lufthavn har vakt harme hos flyselskaberne. Men NetConnect, der står bag kampagnen, forstår ikke kritikken.

»Hvorfor rejse for at mødes?« Sådan lyder budskabet på store reklametavler, der er opsat flere steder i Københavns Lufthavn. Kampagnen skal få erhvervsfolk til at bruge videokonferencer fra firmaet NetConnect Systems fremfor dyre forretnings-rejser. I reklamens tekst hedder det blandt andet: »Spar rejsetid og penge - tag hurtigere og bedre beslutninger«.

Men placeringen af reklamerne i lufthavnen har vakt harme hos flyselskaberne, der ikke holder sig tilbage med kritikken.

»En ting er at lufthavnen er så grådig, så man får tårer i øjnene... Med mindre, at det er en smutter, at reklamen er kommet op i lufthavnen, er det da topmålet af dumhed at have reklamerer i en lufthavn for ikke at rejse,« siger Sterlings kommercielle direktør, Stefan Vilner, til rejsebranchens magasin Take Off.

Det er ikke Københavns Lufthavns selv, der godkender annoncerne, men derimod et eksternt reklamebureau.

Ifølge Københavns Lufthavns kommercielle direktør Henrik Busch er det fastlagt i kontrakten med koncessionshaveren, at reklamerer for produkter som konkurrerer med flyselskaberne ikke tillades, hvis Københavns Lufthavn oplever reklamen som direkte truende for lufthavnens eller kundernes omsætning og indtjeningsgrundlag.

»Vi giver megen frihed og censurerer ikke reklamer i lufthavnen. Men i denne sag mener jeg, at det er en fejl, at den er smuttet igennem. Den burde have været stoppet,« siger Henrik Busch.

Landechef Allan Rabe fra NetConnect fortæller at kampagnen har kørt i et halvt års tid, også i andre nordiske lufthavne.

»Vi kan på ingen måde få folk til at stoppe med at rejse. Nogle af vores kunder spare på rejsebudgettet ved at bruge NetConnect på telefon- eller videomøder, men vi tror at de på længere sigt vil have den samme rejseaktivitet - de rejser bare bedre. Dette skal forstås på den måde at de simpelthen kan nå mere business, hvilket er lig med flere rejser. De slipper dog for alle 'de indledende' fysiske møder der nemt kan klares online,« siger Allan Rabe til ComON.

Han undrer sig over kritikken fra flyselskaberne og mener ligefrem, at videomøderne kan hjælpe rejsebranchen - f.eks. hvis der opstår en strejke som den, der lammede SAS tidligere på året.

»Hvis man bliver nødt til at aflyse igen på grund af strejke får de naturligvis mange utilfredse forretnings-rejsende hvis møder allerede er arrangeret. SAS kan så vælge at have en meget sur kunde eller afhjælpe deres problem lidt. Vi stiller gerne vores services gratis til rådighed såfremt en sådan situation opstår således at de forretnings- rejsende trods alt kan få afholdt deres allerede bestilte møde og uden omkostning for dem,« siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS