Massiv mangel på it-folk

Både i offentligt regi og på erhvervssiden er der mangel på højtuddannede indenfor it.

Den offentlige sektor og de private virksomheder mangler medarbejdere med sans for IT-ledelse og forretningsudvikling.

Det viser tal fra Handelshøjskolen i Århus, som de seneste tre år har oplevet faldende interesse for uddannelser som HA og cand.merc. De unge er simpelthen ikke interesserede i de længerevarende IT-uddannelser.

Antallet af studerende er faldet fra 300 til 174, eller knap 62 procent. Derfor vil Handelshøjskolen nu lave en oplysningskampagne for at fremme budskabet om fordelene ved at vælge uddannelserne.

(Kilde: Berlingske Tidende)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere