Telenor om kineservalg: Prisen er vigtigst

Når du sender sms-beskeder med Telenor, vil det for fremtiden ske med billig kinesisk isenkram.

Artikel top billede

De billige, kinesiske leverandører af telenetværk vinder atter frem. Nu har Telenor skrevet kontrakt med den kinesiske mastodont ZTE, der skal sørge for, at selskabets danske, norske og svenske kunder blandt andet kan sende mms- og sms-beskeder.

"Der er andre kriterier, men pris og totale omkostninger er det vigtigste," forklarer Øyvind Næss, sektionsleder hos Telenor Nordens teknologiafdeling, til ComON.

I forvejen har Telenor valgt den anden store kinesiske leverandør Huawei til at levere datanetværk i Norge, men det er første gang, at ZTE får lov til at levere til det norske teleselskabs hjemmemarkeder.

Valget er endnu et tegn på, at de kinesiske leverandører efterhånden anses for at være modne teknologivirksomheder, samtidig med at de er væsentlig billigere end vestlige konkurrenter om Ericssons, Nokia/Siemens, Alcatel-Lucent og Cisco. Et andet tegn er, at Huawei netop har vundet selskabets første kontrakt med et britisk mobilselskab, Everything Everywhere, om at opgradere deres netværk.

Den kinesiske leverandør lever fuldt ud op til de tekniske krav og kan spille sammen med de øvrige leverandørers platforme, siger Øyvind Næss.

"Det er en kombination, en totalvurdering, af de totale omkostninger og de tekniske egenskaber. ZTE opfylder de tekniske krav, om at systemet kan skalere på en omkostningseffektiv måde," siger Øyvind Næss.

At selskabet er kinesisk er ligegyldigt, siger han. Det er kritierier såsom velfungerende teknik, pris og selskabets økonomiske polstring, soliditeten, der er vigtige.

"Vi giver ikke særbehandling, hverken positivt eller negativt, fordi det er et kinesisk selskab," siger Øyvind Næss.

Telenor skal levere en Value Added Service-platform (VAS), der består af central hardware og software. Platformen skal håndtere telefonsvarer, sms-beskeder, mms-beskeder samt lokationsbaserede tjenester og wap. På det seneste har Telenor også valgt ZTE til at levere netværksudstyr i Ungarn, Montenegro og Indien.

Læses lige nu

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS