Mere end 500 fejlrettelser i SP1 til Vista

Kun et år efter lanceringen er Microsoft nødt til at rette mere end 500 fejl i Windows Vista.

Betatesten slutter normalt inden et produkt bliver frigivet, men når det gælder software kan det være svært at sige, hvornår et produkt er »færdigt«. Windows Vista har været på markedet i et år, men mange virksomheder venter med at installere operativsystemet, fordi det indeholder alt for mange fejl og mangler. Først med den kommende Service Pack 1 slutter det, som man kunne kalde en »udvidet betatest«.

Det understreges af, at SP1 indeholder ikke færre end 551 nye hotfixes, altså fejlrettelser til forskellige dele af systemet, skriver digi.no. Dertil skal lægges alle de opdateringer, som er blevet frigivet til Vista i det seneste år.

Vista blev ellers lanceret som det bedste og mest sikre operativsystem nogensinde - men den slags skal nok tages med store forbehold.

Ifølge en opgørelse fra ZDNet.com er der 75 hotfixes alene til Internet Explorer i Vista, 41 hotfixes til strømstyring og hviletilstand og 38 hotfixes til lagring.

Til sammenligning blev SP1 og SP2 til forgængeren Windows XP leveret med henholdsvis 297 og 666 hotfixes.

Der er delte meninger om, hvorvidt SP1 til Vista rent faktisk forbedrer systemets ydelse. Nogle mener tværtimod, at ydelsen bliver dårligere.

Microsoft har frigivet en oversigt med de vigtigste ændringer i SP1.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job