It-kæmper finansierer forskning

Google, Microsoft og Sun Microsystems giver 46,6 millioner kroner til et it-laboratorium i Californien.

De tre it-giganter Google, Microsoft og Sun Microsystems har besluttet at finansiere et forskningscenter på Berkeley-universitetet i San Fransisco. Det skriver New York Times.

Det nye forskningscenter kommer efter planen til at koste 7,5 millioner dollars svarende til 46,6 millioner kroner, og centret skal finansieres ved, at de tre it-selskaber hver donerer 500.000 dollars om året i fem år.

Det nye forskningscenter skal gå under navnet Reliable, Adaptive and Distributed Systems Laboratory og skal fokusere på at udvikle mere pålidelige computer-systemer.

Ifølge aftalen mellem Berkeley-universitetet og de tre it-selskaber skal alle forskningsresultaterne bygge på ikke-proprietære standarder og være tilgængelige som gratis-licenser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S