Lars von Trier efterlyser it-virksomhed

Den verdensberømte danske instruktør søger en it-virksomhed, som i cirka seks uger vil lægge lokaliteter til hans kommende dogmefilm "Direktøren for det hele", som allerede har fået flere store navne på rollelisten.

Fredag indrykker Zentropa Production en annonce i Politiken og Børsen, hvor man søger en it-virksomhed med omkring 50 ansatte. Her skal Von Triers nye dogmefilm, der er en forvekslingskomedie om en alt for flink it-direktør, der vil sælge sin virksomhed, nemlig optages.

»Vi skriver omkring 50 ansatte, men det må også godt være et lidt større firma. Det vigtigste er, at man kan fornemme, at der er tale om et firma af en overskuelig størrelse. Og der bliver på ingen måde tale om at firmaets navn eller eventuelle forretningshemmeligheder bliver udstillet. Det skal ikke holde potentielle firmaer tilbage fra at reagere,« siger Vibeke Windeløv til Politiken.

Selve optagelserne i it-virksomheden kommer til at vare cirka seks uger og starter i slutningen af februar 2006, men siger man ja, skal man samtidig give Lars von Trier ret til, at han i de kommende måneder får adgang til at researche i virksomheden.

»Selve optagelserne kommer til at foregå iblandt virksomhedens ansatte, dog med skuespillere i selve rollerne. Da det drejer sig om en dogmefilm, vil der ikke blive sat lys, der vil ikke blive ændret i møbleringen og de ansatte vil ikke skulle ændre arbejdsgange eller på anden måde lide unødigt under tilstedeværelsen af det lille filmhold og de syv-otte skuespillere,« lyder det i annoncen der indrykkes i Politiken og Børsen.

I øjeblikket står Jens Albinus, Peter Gantzler, Iben Hjejle og Louise Mieritz på rollelisten, men flere store navne kommer til. Både Mads Mikkelsen og Ulrich Thomsen har, ifølge Zentropa, talt med Von Trier og udvist interesse for projektet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere