Forbrugerrådet har kig på blækpriserne

Forbrugerbladet Tænk+Test har regnet ud at literprisen på blæk kan være så høj som 22.000 kroner. Nu efterlyser Forbrugerrådet gennemskuelighed på markedet.

Ifølge Forbrugerrådet bliver forbrugerne ladt i stikken på printermarkedet, skriver Jyllands-Posten. Nu efterlyser rådet gennemskuelighed, eventuelt gennem en mærkningsordning, svarende til energimærkningen på hårde hvidevarer.

»Der er sket det, at konkurrencen er skubbet over på produktprisen, det vil sige indkøbet af selve printeren. Det er vældig smart for producenterne, for der er mange forbrugere, der kun kigger på printerens pris og ikke på blækudgifterne. Men det er skidt for forbrugerne, som har svært ved at overskue markedet,« siger Grit Munk, politisk-økonomisk medarbejder i Forbrugerrådet til avisen.

Efterhånden er prisen på blæk blevet så høj, at den er dyrere end selve printeren. Hos Fredgaard sælger man f.eks. en HP-printer til 299 kr. Når patronerne skal skiftes, skal der betales 498 kr. Det kan med andre ord bedre betale sig at smide den gamle printer ud og købe en ny.

I forbrugerbladet Tænk+Test viser en udregning at literprisen på blæk kan komme op på 22.000 kr. Det er mere end dobbelt så dyrt som eks. parfume.

»Når man køber printer, er det ikke blot printerens pris, der er interessant. Det er i høj grad også prisen på driften, der spiller en rolle,« siger Grit Munk.

Hun foreslår at man indfører en mærkning af printere, som viser hvad printeren vil koste at bruge, over en tre-årig periode.

Også EU-Komissionen har fået kig på blækpriserne. Kommissionen efterforsker i øjeblikket om printerproducenterne har konkurrenceforvridende aftaler, som presser prisen op.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory