IDC: Piratkopiering stjæler arbejdspladser

Hvis piratkopieringen i Danmark reduceres med ti procentpoint, kan der skabes 3.246 nye arbejdspladser, mener IDC.

Piratkopiering koster jobs. Det er den kontante konklusion i en ny undersøgelse, som IDC har gennemført for Business Software Association (BSA). IDC har vurderet den økonomiske udvikling i it-sektoren i 70 lande og fremskrevet tallene til 2009 baseret på to scenarier.

I det første scenarie ligger andelen af piratkopieret software fortsat på det nuværende niveau. Det andet scenarie bygger på, at det lykkes at nedbringe andelen med ti procentpoint.

Den danske it-sektor beskæftiger næsten 53.000 mennesker og bidrager med et skattegrundlag på 53 mia. kr. IDC forventer at en reduktion på ti procentpoint i andelen af piratsoftware vil medføre en stigning i beskæftigelsen på 3.246 personer og en stigning på ca. fem milliarder kroner i skatteindtægter frem til 2009.

Det forudsiges at det samlede antal arbejdspladser i den danske it-sektor i 2009 vil ligge på 63.610, hvis piratkopiering fortsætter uændret, og 66.856, hvis andelen reduceres med ti procentpoint.

»It-branchen, og især softwareindustrien, spiller en afgørende rolle for økonomien i EU og i den øvrige verden. Men dens nuværende bidrag er kun en brøkdel af det udbytte, man kunne opnå. Der er brug for at gøre mere for at beskytte intellektuel ejendomsret. Det, der skal til, er uddannelse, lovgivning og retshåndhævelse, hvis Danmark vil udnytte de potentielle fordele, som it-industrien kan bidrage med,« siger Trude Berg, formand for BSA Danmark.

For hele Europa anslås det, at en reduktion i mængden af piratsoftware med 10 procentpoint vil skabe en økonomisk vækst på 560 milliarder kroner og medføre oprettelsen af 155.000 nye arbejdspladser.

I rapporten anbefales det blandt andet at den offentlige sektor bør gå foran ved kun at anvende autoriseret software.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere