Mobiltelefoner og GPS-modtagere hittede under juletræet

Mobiltelefoner, GPS-modtagere og underholdningsprodukter som cd'er og dvd-film var blandt de mest populære gaver under juletræet i år.

Den danske hjemmeside Engodsag.dk har samlet statistik ind på danskernes julegavekøb på nettet, og der tegner sig en række klare topscorere. Danskerne har især lagt mobiltelefoner, GPS-modtagere og underholdningsprodukter som cd'er og dvd-film under juletræet i år.

Ét af de seneste skud på mobiltelefon-stammen, Nokia N95, blev en af de absolut mest populære gaver under danskernes juletræ, viser tallene fra Engodsag.dk.

Men også GPS-modtagere er der solgt usædvanligt mange af, og det kunne tyde på, at der i år også kommer GPS-modtagere i konens bil. Således hitter GPS-modtagerne massivt i år, og måske skyldes det, at flere og flere familier efterhånden har to biler til rådighed.

Foruden mobiltelefoner og GPS-modtagere er det klassiske gaveidéer som cd'er, dvd-film, bøger og parfume, som mange puttede i deres elektroniske indkøbskurv.

Blandt de mest populære butikker hos danskerne var TDCs netbutik, musikbutikken CDON.com samt spilbutikken CoolShop.dk. I top 10-listen findes også tøjkæden Bestsellers netsatsning OneFashion, helsefirmaet Yves Rocher, boghandleren Saxo.com og fotobutikken Foto.com.

Statistiken er baseret på de 125.000 brugere hos Engodsag.dk, som har hentet et program, der sørger for at en del af beløbet doneres til velgørenhed, når man handler på nettet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere