Død teledirektørs drøm lever - måske - videre

Erik Hornungs forretningsforbindelser vinder licens.

Televeteranen Erik Hornung drømte inden sin død om at skabe mobilt bredbånd i Nordsøen til boreplatforme og skibe. I september døde han i en alder af 56 år, godt i gang med at føre drømmen ud i livet.

Siden har firmaets ene ansatte og eksterne konsulenter forsøgt at drive projektet videre uden at have den oprindelige hjerne bag det hele med på holdet. I går lykkedes et lille skridt tilsyneladende, da et svensk firma, der er drevet af Erik Hornungs forretningsforbindelser, vandt en licens i 410-430 MHz-frekvensbåndet.

Vinderen i auktionen var Nordisk Mobiltelefon International AB.

Bag selskabet står den samme personkreds, som i sin tid stod bag det daværende Nordisk Mobiltelefoni AB og havde Erik Hornung ansat i Danmark. Det fortæller svenske Johan Jobér fra det vindende firma, der fortæller, at de to firmaer ikke juridisk har nogen forbindelse til hinanden. Personkredsen startede i sin tid ICE.net i Danmark i samarbejde med Erik Hornung. Selskabet, som tilbyder mobilt internet til udkantsområder, hedder i dag Net1.

"Vi er meget kede af hans død," fortæller Johan Jobér.

Han afviser at fortælle, hvad det svenske selskab skal bruge licensen til. Firmaet er endnu ikke klar til at annoncere planerne, siger han. Til gengæld fortæller han, at det svenske selskab arbejdede sammen med Erik Hornung om projektet. Det kunne tyde på, at licensen skal bruges til det maritime bredbånd.

Er det maritimt bredbånd licensen skal bruges til?

"Jeg vil ikke kommentere på det, " siger Johan Jobér.

Ved siden af drømmen om det mobile bredbånd, fungerede Erik Hornung desuden som almindelige telekonsulent. Derfor kunne det tænkes, at han blot hjalp med at søsætte en ny tjeneste til mobilt bredbånd, eventuelt en konkurrent til Net1.

Er det en landsdækkende service, I vil udbyde?

"Ja, altså, det er en landsdækkende licens," siger Johan Jobér, der fortsat ikke ønsker at fortælle om de kommercielle planer for brugen af licensen.

Erik Hornung havde udover den nyvundne licens efter ComON's oplysninger budt ind på en licens i 450-470 MHz-båndet, som i dag ejes og bruges af firmaet Net1. Auktionen finder sted senere i december.

IT- og Telestyrelsen vil nu udstede tilladelsen i 410-430 MHz-båndet til Nordisk Mobiltelefon International AB, hvis selskabet betaler tilladelsesprisen på 600.000 kroner. Det andet firma i auktionen var Dansk Beredskabskommunikation A/S, der driver SINE-nettet til beredskabets nye tetra-radioer. Mindsteprisen var 400.000 kroner. Dansk Beredskabskommunikation mente altså tilsyneladende, at licensen, der også kunne bruges til lokale radiosystemer til brug for eksempelvis taxaer og hjemmepleje, var ganske lidt værd.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S