EU baner vejen for 3 strikes

Kampen om at beskytte Europas internetbrugere mod 3 strikes er slut: Amendment 138 er taget af bordet.

Den store lovpakke på tele-området, som EU-systemet er ved at lægge sidste hånd på, bliver uden det værn mod 3 strikes, som EU-Parlametet ellers har kæmpet hårdt for.

Amendment 138 var EU-Parlamentets vigtigste våben mod 3 strikes – altså indgreb, der lukker for fildelernes internetforbindelse.

Vedtagelsen af den store og omfattende telekom-lovpakke har længe været totalt domineret af debatten om amendment 138. Paragraffen gør i korte træk adgangen til internettet til en borgerrettighed, der ikke kan fratages folk, medmindre det besluttes af en domstol. Men nu er paragraffen i praksis væk.

Fjernelsen af Amendment 138 bekræftes overfor ComON af danske embedmænd tæt på forhandlingsprocessen, og fremgår også af flere blogs, blandt andre IPtegrity og Outlaw.

Årsagen er angiveligt, at parlamentets egne jurister pludseligt er kommet frem til, at Amendment 138 slet ikke holder ifølge EU-traktaten.

”Der ville være tale om, at man gik ind og regulerede retsplejelovgivningen i de enkelte medlemslande, mener juristerne, og det går ikke ifølge EU-traktaten,” siger embedsmanden, der ikke ønsker sit navn frem.

Den britiske akademiker Monica Horten, der står bag Iptegrity, har fulgt de to år lange forhandlinger om telekompakken tæt. Hun tror imidlertid, at der flere forklaringer på parlamentets pludselige kovending.

Horten mener kort sagt, at man i den særlige forhandlingsgruppe, som har forhandlet med Ministerrådets embedsmænd (det såkaldte Coreper) har bøjet sig for et massivt pres for at gå med til en udvanding af amendment 138, således at medlemslande som Frankrig og England ikke ville blive forhindret i at indføre 3-strikes lovgivning. Forklaringen om at amendment 138 ville være i strid med EU-traktaten mener hun er en opfindelse, der skal tjene som undskyldning for det rettighedsmæssige svigt, som tabet af amendment 138 indebærer.

”Udlægningen om, at amendment 138 er imod EU-traktaten, er ikke bekræftet af uafhængige jurister, og bør mødes med en god portion skepsis,” skriver hun.

Søforklaringer eller ej så er de paragraffer, som skulle afholde EUs medlemslande fra at indføre 3 strikes-lovgivning i stil med den franske model, nu fjernet.

Netop Frankrig har med præsident Sarkozy i spidsen kæmpet indædt mod amendment 138 – samtidig med at landets egen forfatningsdomstol i første omgang kendte landets Hadopi-lov om 3 strikes ulovlig. En let revideret Hadopi-lov blev så sent som i sidste uge godkendt af den franske forfatningsdomstol.

Med fjernelsen af amendment 138 er der ikke længere udeståender mellem parlamentet og minsterrådet, hvorfor telepakken er klar til vedtagelse – og dermed en indirekte åbning for 3 strikes.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S