Umulige krav til net-forhandlere

De over 100 forskellige regler om onlinesalg gør det særligt svært for IT-forhandlere, erkender jurist fra E-handelsfonden.

It-forhandlere, der benytter nettet som salgskanal, skal ikke regne med at de overholder loven til punkt og prikke. Der er ganske enkelt for mange regler om oplysningskrav og forbrugerbeskyttelse til at almindelige handelsfolk kan overskue det.

Det indrømmer forbrugernes egen instans E-handelsfonden, der er den officielle af udsteder e-mærket.
"Der er så mange regler, at det kun er e-juraspecialisterne, som kan finde ud af dem. Det er uheldigt for både forbrugerne og de erhvervsdrivende", siger erhvervsjurist Martin Borgen.

Netbutikkerne skal kende og efterleve omkring 100 forskellige regler, som både stammer fra markedsføringsloven, købeloven, persondataloven, forbrugeraftaleloven og e-handelsloven.

Det er særligt de mange krav om oplysning og de tunge, specifikke regler om netbutikkens tekniske indretning, der kan være plagsomme.

"Vi har udstedt 220 E-mærker, en tredjedel til IT-forhandlere, men de er alle sammen behæftet med betingelser. Selv på sites som Carlsbergs og FDB's kan man finde overtrædelser af reglerne, siger Martin Borgen.

IT-forhandleres netbutikker udgør cirka en tredjedel af samtlige hjemmesider, som er forbi E-handelsfondens chek. Og ifølge Borgen lider de særligt meget under regelvirvaret.

"IT-forhandlerne er jo særligt pressede på deres margin, og det betyder, at man ikke bare har råd til at hæve serviceniveauet for at "være på den sikre side" i forhold til diverse regler," siger Martin Borgen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS