Kræver mærkning af mobiltelefoner

Forbrugerrådet kræver, at mobiltelefoner bliver mærket, så man kan se, hvor meget stråling de udgiver.

Der hersker stadig tvivl om strålingen fra mobiltelefoner er skadelig. Derfor kræver Forbrugerrådet nu, at mobiltelefonerne i fremtiden mærkes, så forbrugerne kan se, hvor meget stråling de udsender, skriver Politiken.

Nokia, Motorola og andre store producenter har lovet, at de fra 1. april ville informere kunderne om strålingen fra telefonerne - den såkaldte SAR-tal. Men nogle selskaber er ikke klar med tallene eller de er gemt væk i manualen, hvor de ikke kan læses før telefonen er købt.

- Det er næsten umuligt at klikke sig frem til oplysningerne på firmaernes hjemmesider - hvis de overhovedet er der. Og for at finde dem i brugervejledningen skal man jo købe telefonen først, siger Margrethe Nielsen til Politiken.

Hos Dansk Industris branchefællesskab for IT, Tele, Elektronik og Kommunikation, kaldet ITEK, afviser man at mærke pakkerne. Direktør Tom Togsverd mener at mærkningen vil give grimme associationer i retning af cigaretpakker. Han understreger, at det ikke er påvist, at strålingen fra telefonerne er farlig.

I stedet vil ITEK tage fat i selskaberne og opfordre dem til at publisere SAR-tallene på deres hjemmeside.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S